English
Česky

Ozonizátor – novinka zlepšující zdravotní stav Koi

27. ledna 2009

Informace o novém zařízení, které by ve vašem chovu japonských Nishikigoi nemělo rozhodně chybět.

Ozonizátor je zařízení, které, jak již vyplývá z jeho názvu, vyrábí ozón - trojmocný kyslík. Ten pak ve vodě působí jako desinfekce a ničí choroboplodné zárodky včetně kvasinek a bakterií. A protože je jeho přísun do nádrže trvalého charakteru, je celá populace ryb chráněna ne jednorázově, ale dlouhodobě!

Účinnost ozonu je již známa po dlouhou řadu let, ale až v poslední době se na trhu objevila zařízení, která jsou technicky uzpůsobena tak, aby se dala použít v hobby chovech okrasných ryb včetně japonských kaprů Koi.

Zařízení, které vám v této reportáži představujeme můžete mít samozřejmě umístěné i ve venkovních chovech včetně klasického okrasného zahradního jezírka a oproti klasickým přístrojům, které ozon jen vyrábí a následně ho vhání do vody, má jednu zajímavou výhodu.

Jak tedy funguje a co umí? Vyobrazený typ ozonizátoru nejen vyrábí ozon a vhání ho do vody, ale využívá se zde i kombinace s učinkem UV lampy. UV lampa produkuje ozon, ten se ve směšovači směšuje s vodou a zpátky prochází kolem UV lampy. UV záření pak ještě následně zpětně štěpí trojmocný kyslík na „normální“ O2, čímž se voda ještě kyslíkem jako takovým sytí!

Schéma zařízeníUkázka jednoduchého napojení na nádrž s rybami

Popis systému a jeho činnost:

Přítok vody z filtru zajišťuje černá hadice, č. 1, na obrázku vpravo. Následně je voda vedena do skleněného válce, č. 2, na který je napojena (ten se nazývá směšovač), kde se smísí s ozonem. Ten vyrábí UV lampa umístěná ve válci č. 3 a do směšovače ho vhání vzduch, který získáváme z kompresoru, č. 4. Ten je umístěný nahoře na zařízení. Tato směs pak putuje ze směšovače do nerezové trubice, (na obrázku vlevo, je v ní umístěna i UV lampa), a prochází kolem krystalického válce, který štěpí zbytkový ozon na kyslík. Pak voda odchází do vodní nádrže, v našem případě šedivým plastovým potrubím, č. 5.

Proč mít ozonizátor v chovu Koi? Za dobu půl roku, kdy mám toto zařízení v testovacím provozu v chovu generačních Nishikigoi, neměly ryby žádné zdravotní problémy! A to je, hlavně pro úspěšný chov generačních ryb, velice důležité.

Ozonizátor bude v našem E-shopu k dostání v rámci jarní nabídky, kterou právě zpracováváme. Máte-li o něj zájem již nyní, volejte na telefon 602 443 858, ing. Luděk Štěch, nebo napište na e-mail stech@kapr-koi.cz. Vaše dotazy včetně ceny vám rádi zodpovíme.

Příjemný vstup do jarní sezóny a hlavně zdravé Koi přeje Luděk Štěch, Alcedor Zliv

Diskutovat k tomuto článku můžete ZDE

autor: stachsw.cz   design: Jan Junek
Ornafish
Alcedor facebook