English
Česky

KAMPAI - novinka ve výživě kaprů Koi

25. června 2012

Informace o zcela novém typu krmiva pro Nishikigoi...

Společnost Alcedor Zliv s.r.o uvádí v současné době na trh další vlastní krmivo s názvem KAMPAI o velikosti 3 a 7 mm. Jedná se o celosezónní krmivo pro  Nishikigoi postavenou na zcela jiném základu než veškerá doposud známá krmiva. Ta vycházejí z toho, že výrobci v různých poměrech kombinují bílkoviny s tukem a ostatními doplňkovými látkami,  barvivy nebo vitaminy. Toto krmivo je ale postaveno na tzv. profilu aminokyselin, tedy znalosti toho, jakou potřebu aminokyselin kapr Koi pro optimální růst a vývoj má a jak jsou stravitelné. 

Z toho vyplývá, že přijímaná bílkovina, která je obsažena díky rybí moučce v krmivu, přechází rovnou na stavbu svaloviny ryb. Kapři si tudíž nepotřebují přeměňovat bílkovinu na energii, jak je to hlavně u starších typů krmiv běžné. Veškerou potřebnou energii získávají Koi z rybího tuku, který je rovněž součástí tohoto nového krmiva. Kromě základních vitaminů a stopových prvků, nezbytných pro správný růst a vývoj Nishikigoi, obsahuje Kampai také tři druhy řas. Ty jsou jednak nositeli dalších stopových prvků, které nelze jiným způsobem do krmiva dodat, za druhé jsou důležitým zdrojem vlákniny a zapomenout nesmíme ani na obsah vitaminů, které jsou v nich zcela logicky také obsažené. Další přísadou je tzv. beta  glukan, který mnozí jistě znají z běžných doplňků stravy pro výživu lidí. Ten je podstatný z toho důvodu, že se pomocí něj zvyšuje velice silně imunitní odolnost organismu. Dále v novém krmivu najdeme také tři druhy barviv, která podporují správnou vybarvenost kaprů Koi, hlavně v červené a černé barvě. 

logo krmivaetiketa s důležitými údajiKrmivo KAMPAI

Hrubý obsah bílkovin v krmivu Kampai je 35 %, obsah tuku pak 10 %. Z důvodu toho, že je tato novinka jako směs velmi vyvážená, stačí ji zkrmovat v denní dávce od 0,5 – 1% hmotnosti obsádky ryb v rybníčku. To znamená, máme-li v jezírku 100 kg ryb, stačí zkrmit 1 kg krmiva Kanpai na jeden den. Jiná krmiva doporučovaná pro kapry Koi udávají potřebu zkrmovat 2-3%, což znamená 3 kg granulí. I když je cena tohoto krmiva vyšší (171 Kč / kg), je jeho výtěžnost v poměru cena a požadované účinky stejná nebo vyšší, než u ostatních preparátů. Výhodou je hlavně to, že nenakupujeme balast, který bychom museli převážet a následně s ním manipulovat či ho jako zylé nečistoty odstraňovat z jezírka. 

Krmivo se jmenuje Kampai, což japonsky znamená „na zdraví“. Nishikigoi - Kampai je tedy krmivo určené pro vylepšení a následné udržení kvalitního zdravotního stavu námi chovaných ryb. Jako suroviny jsou při jeho výrobě používány skutečně nejkvalitnější výchozí látky, ať už se to týká rybího tuku, nebo rybí moučky. A jakostní jsou i preparáty, pomocí nichž se do krmiva dodávají vitaminy nebo minerální látky. Kampai má záruční dobu 24 měsíců, což si můžeme dovolit díky tomu, že je konzervováno kyselinou mravenčí. A za důležité je třeba považovat i fakt, že v něm nejsou žádná ochucovadla (např. glutamát sodný). Kromě  betaglukanů se přidává do tohoto krmiva také taurin, který ostatní výživa určená pro kapry Koi většinou nemá. Obecně řečeno tato látka pomáhá využívat veškerou energii, kterou je tělo schopné z dodané stravy získat. Cukry se tak nemění na zásobní tuk, ale jsou přímo spotřebovávány v rámci energetické potřeby organismu. Podstatným rozdílem z hlediska porovnání s jinými krmivy je i skutečnost, že Kampai neobsahuje jako surovinu sóju v žádné podobě a stejně tak nejsou používány ani geneticky upravované obiloviny a žádný rostlinný olej. 

Tato novinka ve výživě Koi je vyráběna v České republice výhradně pro firmu Alcedor Zliv, která je kromě Německa také jejím celoevropským distributorem. Autory originální receptury krmiva jsou Dr. W. Roensch a ing. L. Štěch.

Máte-li o tuto aktuální novinku zájem, navštivte náš E-SHOP, kde si ji můžete objednat. Pro další informace je možné volat na telefon 602 443 858, ing. Luděk Štěch.

autor: stachsw.cz   design: Jan Junek
Ornafish
Alcedor facebook