English
Česky

Alcedor slaví 15 let od svého založení

28. července 2014

V letošním roce oslavujeme patnáctileté výročí od založení společnosti, která do vašich jezírek a zahradních rybníčků dodává japonské kapry Koi...

Firma Alcedor vznikla před 15 lety jako společnost s ručením omezením a první kancelář měla v Českých Budějovicích v Haškově ulici. Z počátku jsme nabízeli hlavně ryby konzumní, na jídlo, které se prodávaly nejen u nás, ale např. i do Německa. Podíl barevných kaprů Koi byl minimální, naproti tomu v současné době produkce Nishikigoi v obratu firmy převažuje.

Posléze jsme přemístili kancelář do naší provozovny ve Zlivi, kde sídlíme i v současné době. Podíl prodeje konzumních ryb postupně klesá, ale v tzv. „mrtvém období“ prodeje okrasných ryb (např. kolem Vánoc), je to důležitý zdroj našich příjmů. Postupně jsme přecházeli stále a více na produkci barevných japonských kaprů Koi. Původně jsme začínali se šesti generačními rybami, dnes jich máme více než 160 různých typů a barevných variet. Ryby jako jedni z mála u nás sami vytíráme a každý rok si vozíme z Japonska nový generační materiál.

Pro následný odchov nových generací Nishikigoi máme k dispozici venkovní rybníky, některé vlastníme, jiné jsou pronajaté. V současné době jich máme k dispozici 11 a odchováváme v nich Nishikigoi K1 až K4. Jedná se o kategorie Tosai až Yonsai. Ryby se pak následně loví, třídí a prodávají v různých velikostních kategoriích či barevných varietách. U Tosai dosahujeme v našem odchovu velmi vysoké kvality, což je dáno tím, že máme bohaté zkušenosti se tříděním.

V počátku naší firemní existence jsme kapry Koi krmili krmivem, které pochází od dánského výrobce, postupně jsme ale přecházeli na krmiva vlastní výroby podle vlastní receptury. V současné době máme dva druhy vlastního krmiva pro Koi značky Alcedor Colour a  Kanpai.  Jedno je na vybarvení a druhé na rychlý a kvalitní růst. Díky této vlastní produkci už nemusíme krmivo pro Koi nakupovat od jiných dodavatelů.

   Pohled na chovatelské zázemí firmy Alcedor   Nádrže s Koi ve skleníku   Ing. Luděk Štěch při třídění ryb   Ing. Luděk Stěch ml. a Ing. Eva Štěchová při krmení Nishikigoi  Setkání členů Koi klubu ve Zlivi  Návštěva výstavy v Japonsku Se zákazníky u japonslých chovatelů  Etiketa krmiva Kampai  Nádrž s vytíracími kartáči Nabídka Koi... Nishikigoi v prostředí přírodního rybníka


Nedílnou součástí naší práce jsou i obchodní cesty do Japonska, u tamních chovatelů byli zástupci naší firmy již devatenáctkrát. Ryby nejen nakupujeme, ale v poslední době už cestujeme hlavně se zákazníky, kteří využívají našich průvodcovských a obchodních znalostí a za naší asistence si ryby v Japonsku sami vybírají. Tyto cesty podnikáme pouze do oblasti Niagaty, která je z hlediska Koi nejkvalitnější. Součástí programu bývají i cesty po výstavách (letos na jaře jsme např. navštívili 45. ročník  All Japan Combined Nishikigoi Show,v Tokiu. Co se týče chovatelů, mohu jmenovat např. odchovnu Hirasawa, Shinoda, Aoki, Dainichi (zde jsou nejkvalitnější, ale také poměrně drahé ryby), Otsuka, Jagendži a další.

K nám do provozovny ve Zlivi bychom zájemce o chov japonských okrasných kaprů Koi rádi  pozvali hlavně z toho důvodu, že já sám se  Nishikigoi věnuji již 29. rokem, a tudíž mám poměrně velké, bohaté a praktické zkušenosti nejen s jejich chovem, ale i s oblastmi, které se ho dotýkají. Zájemcům tak mohu, doufám, že dobře, poradit nejen při nákupu ryb, ale i s dalšími problémy, které se týkají vlastního chovu, barevnosti jednotlivých variet, krmení, nemocí, ošetřování a péče v jednotlivém ročním období, zimování, nebo realizace jezírek. Do zvláštní kategorie pak patří problematika kvality vody, ve které Koi žijí. A důležitý je i fakt, že jsme v České republice jediní chovatelé Koi, kteří s úspěchem rozmnožují japonské generační ryby.

Stejně jako každá firma, i my se snažíme myslet na její rozvoj a budoucnost. Proto v současné době připravujeme druhé místo k chovu a prodeji Koi, které je asi 70 km od Zlivi. V loňském roce jsme tam postavili dva nové rybníky, ostatní máme pronajaté a v plánu máme vytvořit také prodejní zázemí, kde by se měly časem stejně jako u nás v provozovně Alcedor Zliv ryby prodávat.

Firma Alcedor je od svého prvopočátku malou rodinnou společností, která měla do letošního roku dva majitele a jednatele. Nyní přibyl jako rovnoprávný třetí jednatel a spoluvlastník rovným dílem ke mně a k mé ženě Evě i syn Luděk, který vystudoval Rybářskou fakultu v Českých Budějovicích a chovu Koi se stejně jako já intenzivně věnuje.

ing. Luděk Štěch, Alcedor Zliv
 

autor: stachsw.cz   design: Jan Junek
Ornafish
Alcedor facebook