English
Česky

Péče o japonské kapry Koi v létě, 1. část

16. června 2009

Za chvíli je tady léto a my vám přinášíme několik užitečných rad, jak se starat o své Nishikigoi...

Za letní období v chovu kaprů koi považujeme dobu, kdy teplota vody stoupá nad 15oC, přičemž ideální hodnoty pro chov těchto okrasných ryb se pohybují kolem 24 až 26oC. Na rozdíl od jiných ročních období je v létě práce s rybami nejjednodušší, v podstatě se dá říci, že se soustředíme hlavně na kvalitní a správné krmení a na kontrolu teploty a hydrochemických vlastností vody v zahradní nádrži.

Krmení ryb

Má-li voda v nádrži či zahradním jezírku teplotu kolem 15 až 20oC, krmíme naše kapry koi malým množstvím potravy (max. 1% váhy rybí obsádky), které jsou ryby schopny zkonzumovat zhruba do 5 minut, cca 2-3x denně. Lepší je krmit malá množství a častěji, než naopak. Krmivo, které v těchto počátečních stádiích léta kaprům předkládáme, by nemělo být bohaté na dusíkaté látky, protože ryby v této době ještě nemohou pomocí svých enzymů dodávanou potravu plně zpracovat. Pokud máme ryby po celou zimu venku, můžeme je v tomto období přikrmovat krmivem s vyšším obsahem tuku. Neděláme to proto, aby kapři ztloustli, ale z toho důvodu, že tuk obsažený v takovémto krmivu má rybám po zimním období zajistit energetický přísun.

Pokud je teplota vody větší než 20oC (ideálně 22 –25oC), můžeme kapry koi krmit téměř ad libitum. Bez omezení podáváme potravu hlavně mladým rybám, kde je potřeba, aby rychle rostly. Při těchto teplotách vody již můžeme zvýšit i obsah bílkovin v krmivu. To znamená, že krmíme granule, které mají zhruba čtyřicetiprocentní obsah dusíkatých látek. Protože v této době roste i aktivita ryb, můžeme podávat krmiva s vyšším obsahem tuku (cca 15%). Je ale třeba dát pozor na to, abychom při krmení tímto typem krmiva  nezavdali příčinu ke tloustnutí ryb, což se projevuje změnou tvaru těla kaprů koi – mizí jejich štíhlost.

Bez omezení můžeme krmit hlavně jedno až dvouleté ryby, zde totiž tloustnutí nehrozí. U tříletých jedinců je lepší podávat potravu 3-5x denně v malých dávkách, kdy stále máme na mysli to, že ryba by měla za jeden den zkonzumovat zhruba 2-3% váhy svého těla. Tímto množstvím by se dala označit i ideální krmná dávka pro kapry koi v letních měsících. Častá laická otázka směřuje i k tomu, jestli není dobré rybu v létě jednoduše vykrmit a vzniklé tukové zásoby využít jako jakousi zásobu energie na zimní období. Zde se musíme držet hlavně toho, jaký tvar těla ryba v určité době má. Pokud se začíná měnit k horšímu, vznikající tukové zásoby již kaprům neprospívají a stejně jako u lidí mohou vést ke zhoršení zdravotního stavu. Zatučnělé ryby mají pak zdravotní problémy a může docházet i ke klasickým infarktům, které známe ze života savců.

Za překrmování v letním období si často může i sám chovatel. Ryby totiž pozitivně reagují na jeho příchod k vodní nádrži a sjíždí se v hejnu do míst, kde jsou zvyklé potravu dostávat. Pokud jim podlehneme a při každé návštěvě bohatě zakrmíme, mohou skutečně vzniknout problémy s rybí nadváhou a zdravotní stav kaprů se pak mění k horšímu.

Letní pohled na jezírko s KoiV létě můžeme přikrmovat třeba salátem a pomeranči...Zeleninové menuKrotcí Koi přijímají potravu i z ruky...Sušené krevetyMražení cvrčciJezírka, voda a barevné ryby patří v létě hlavně dětem. Na snímku jezírko BC Libčany.

Kromě suchého granulovaného krmiva můžeme v letních měsících přikrmovat i rostlinnou složkou jako je hlávkový salát, krouhané zelí, pomeranče nebo různé z volně rostoucích bylin, které kapři přijmou. Při takto kombinovaném krmení zařazujeme rostlinnou složku do potravy tak, že prostě vynecháme jedno krmení suchými granulemi. Kapr je všežravec a proto je pro něho rostlinná strava z hlediska vyvážení potravy nezbytná - získává tak tolik potřebnou vlákninu a čerstvé přírodní vitamíny.

Vzhledem k tomu, že kapry koi v létě hodně pozorujeme a chceme je mít co nejkrásnější, je samozřejmě důležitá i správná vybarvenost ryb. Některá krmiva v sobě obsahují různá barviva, kterými můžeme barevnost ovlivňovat. U kaprů koi je důležitá hlavně červená barva, přičemž její sytost můžeme zvýšit příjmem jakýchkoliv karotenů. V přírodní podobě je rybám dodáváme např.v krouhané mrkvi nebo drcených paprikách. Největší zdroj karotenoidů obecně je pro kapry koi plankton a bentos, což je přirozená zvířena vodního prostředí, kterou kapři koi vysazení do přírodních vodních nádrží nejraději konzumují.

V jezírku tuto složku potravy ale nemáme. Můžeme si však pomoci tím, že krmíme například zamražené krevety nebo garnáty. Při získávání živé potravy z přírodních nádrží ale musíme mít na paměti to, že do zahradního jezírka můžeme zanést řadu choroboplodných zárodků (parazity, bakteriální choroby). Pod vlivem těchto informací se dá tedy říci, že hlavně u vysoce kvalitních a drahých ryb toto nelze doporučit, protože šlechtěné ryby jsou na choroby a škůdce velice náchylné!

Více informací najdete v knize KOI - japonští barevní kapři, kterou si můžete zakoupit v našem E-SHOPU

Krásné léto se zdravími Koi přejí Eva a Luděk Štěchovi

 

autor: stachsw.cz   design: Jan Junek
Ornafish
Alcedor facebook